Cross 3m Front Press
Classified ad details
| Type of ad : | For sale / Offers |
| Reference : | Cross 3m Front Press |
| Type : | front press |
| Make : | Cross |
| Model : | 3m Front Press |
| Status : | new |
| Year : | 2026 |
| Width : | 3.0 m |
| Period of availability of spare parts : | 20 years and over |
Comments
Cross 3 Meter Front Furrow Press
In Stock Ready for Spring work
Extra Heavy Rings 700mm
Hardened Shafts
Heavy Duty Bearings
Active Steering
2 Rows of tines & Paddles
2 Coats of Primer & 2 Coats of oven baked Paint
Tine depth Control
Tine Fold up with Side Skids
Side Guards to stop Ridges in Field
Transport Width 2m
Weight 2500kg
HP required 120-140
Tams grant approved!
Low rate Finance available!
Contact the seller
Newtown
Rathangan
Ireland
Rathangan
Ireland
Manufacturer
Select your contact
Tom Sheedy
English